MENU
Jesteś tutaj: Blog ODCZEP SIĘ OD SIEBIE, czyli jak się pozbyć wyrzutów sumienia (na przykład po świątecznym obżarstwie)

ODCZEP SIĘ OD SIEBIE, czyli jak się pozbyć wyrzutów sumienia (na przykład po świątecznym obżarstwie)

Jeżeli chodzi o sposób na wyrzuty sumienia po świątecznym obżarstwie to jedyna moja rada jest taka żeby ich nie mieć. Święta to tylko 3 dni, które być może mogą na chwilę namieszać w Twojej masie ciała i płaskości Twojego brzucha, ale w skali roku naprawdę nie mają wielkiego znaczenia. Czas spojrzeć niewygodnej prawdzie w oczy – to regularne i systematyczne dobre odżywianie i ruch najbardziej znacząco przekładają się na formę i sporadyczne wyskoki typu Święta, urodziny czy wyjazd na wakacje nie są w stanie zniszczyć wypracowanych w pozostałym czasie efektów.  

Wyrzuty sumienia są bardzo podstępne i potrafią nieźle podkopać poczucie własnej wartości, a co najważniejsze NIE sprzyjają budowaniu dobrej relacji z jedzeniem. A to właśnie poprawne relacje z jedzeniem są kluczem do sukcesu jeśli chodzi o zdrowy styl życia. To jasne, że nie można być całe życie “na diecie”, dlatego warto zwyczajnie nauczyć się dobrze wybierać. I czasem, jeśli poczujesz, że tego potrzebujesz wybrać pizzę zamiast sałatki ;) 

W teorii wszystko jest łatwe. Jak schudnąć? Trzeba jeść 5 posiłków dziennie, dużo warzyw i owoców, pić sporo wody i regularnie się ruszać. Achh... GDYBY TO BYŁO TAKIE PROSTE to prawdopodobnie po świecie chodzili by tylko ludzie zdrowi jak ryby i o idealnych sylwetkach. W procesie zmiany stylu życia trzeba brać pod uwagę jeden bardzo ważny aspekt - własną psychikę i jej zasoby. Przecież dobrze wiem, że Twoje poprzednie próby odchudzania nie były nieudane dlatego, że jesteś leniem. Możliwe, że stało się tak na przykład, dlatego że: 

  • Zajadasz emocje. Masz wykształcony taki sposób radzenia sobie ze stresem lub smutkiem i ciężko Ci wyjść z tego schematu. 
  • Nie masz wsparcia ze swojego otoczenia. Niestety słyszałam ogrom takich historii (z wyśmiewaniem włącznie). 
  • Traktujesz jedzenie jak nagrodę. W ten schemat wielu z nas zostało wrzuconych w dziecinstwie.  
  • Twoja praca i styl życia generuje takie zmęczenie, że nie znajdujesz już sił na nic więcej. 

Dlatego na samym początku, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania w kierunku zmiany swojego stylu życia spróbuj ZDIAGNOZOWAĆ PROBLEM i przyjrzyj się mu. Zastanów się czy możesz coś z nim zrobić. Twój problem ze zmianą stylu życia może być o wiele bardziej skomplikowany niż to, że “nie potrafisz się za to porządnie zabrać” dlatego odczep się wreszcie od siebie i zacznij od wnikliwego przemyślenia tematu. A potem zacznij działać - ja oczywiście chętnie Ci w tym pomogę.